czwartek, 27 czerwca 2013

O co chodzi w Rayav i dlaczego go robimy

Udźwiękowienie oferowane przez projekt RAYAV opiera się na alternatywnej metodzie udźwiękowienia scen. Obecnie, ze względów wydajnościowych, najczęściej używane metody zakładają ręczną lub półautomatyczną modyfikację nagrań w celu dopasowania do warunków sceny. Polega ona na filtrowaniu dźwięku parametrami przypisanymi określonej kategorii pomieszczeń: np duża hala, korytarz, itp. W przypadku projektu RAYAV koncepcja polega na zbudowaniu modelu sceny akustycznej, w sposób zbliżony do budowy sceny graficznej. Parametry dla dźwięków na danej scenie są przeliczane na bieżąco poprzez rekonstrukcję trasy dźwięku (w oparciu o odbicia, załamania, przejścia) w określonej dynamicznej scenerii (zarówno zmiana geometrii sceny, jak również zmiana pozycji i parametrów źródeł dźwięku). Te spośród dźwięków, które dochodzą do odbiorcy są łączone i odgrywane. Program w sposobie działania zbliżony jest więc do narzędzi takich jak CATT Acoustics, przy czym obliczenia wykonywane są w czasie rzeczywistym.

www.dsp.agh.edu.pl

niedziela, 23 czerwca 2013

XV MIĘDZYNARODOWYM SYMPOZJUM INŻYNIERII I REŻYSERII DŹWIĘKU w Krakowie

"Proszę też o rozpropagowanie załączonego programu wśród pracowników Państwa Katedry oraz studentów (innych niż IA). Proszę o zwrócenie uwagi na część mniej naukową, ale na pewno interesującą dla młodych elektroników - spotkania i warsztaty. Udało nam się zebrać ekskluzywne grono kilku polskich inżynierów, których własne firmy osiągnęły sukces w skali światowej w elektronice związanej z fonią.
Pozdrawiam serdecznie,
Piotr Kleczkowski"
Szczegóły programu 

sobota, 22 czerwca 2013

Film prezentujący silnik audio RAYAV

Niedawno powstał filmik prezentujący nasz silnik. Można w nim posłuchać nagrania lektorki opowiadającej o projekcie, przetworzonego przez aktualną wersję silnika w zależności o modelu sceny akustycznej. Na wideo można też zobaczyć nową wersję wizualizatora, którego używamy do "podglądania dźwięku" przy pracach nad RAYAVem.


poniedziałek, 17 czerwca 2013

Percepcja efektów dźwiękowychW ramach RAYAV’u i pracy magisterskiej Macieja Dunin-Borkowskiego sprawdzamy jak i dlaczego poszczególne efekty dźwiękowe wpływają na nasz odbiór gier czy filmów – jakie wywołują w nas emocje? Poznanie tego zjawiska od podstaw pozwoli na klasyfikację efektów dźwiękowych.
Zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w badaniach i wsparcia naszego projektu!
Cała ankieta jest anonimowa i pochodzace z niej dane będą wykorzystywane wyłącznie do celów naukowych. U dołu tego posta zagnieżdżony został film składający się z sześciu krótkich materiałów. Poniżej zaprezentowany został uproszczony model emocji Plutchik’a prezentujący osiem podstawowych emocji, każda o trzech stopniach nasilenia.

Zadaniem do wykonania jest określenie jaką emocję z przedstawinego modelu (bądź maksymalnie dwie jednocześnie) wywołał w nas dany materiał wideo, wypełnienie poniższej ankiety i odesłenie jej na mackidunin(at)gmail.com.


Ankieta:
Płeć: ……
Wiek: …….
Uważam się za: wzrokowca/słuchowca*
* - niepotrzebne skreślić
Film 1 – Bieg przez las: ………………….. ,…………………..
Film 2 – Rozmowa chłopców: ………………….. ,…………………..
Film 3 – Mężczyzna przy biurku: ………………….. ,…………………..
Film 4 – Dziewczyna na podłodze: ………………….. ,…………………..
Film 5 – Lwica: ………………….. ,…………………..
Film 6 – Dom: ………………….. ,…………………..

Film do ankiety:
 

piątek, 14 czerwca 2013

Prace dyplomowe oparte na RAYAV

Zapraszamy do realizacji prac dyplomowych w oparciu o RAYAV. Dwie inżynierskie już powstały. Rewelacyjny pomysł na trzecią właśnie powstał. Aż dziesięć prac magisterskich właśnie powstaje w większych lub mniejszych bólach. Są to prace zarówno z informatyki jak i inżynierii akustycznej. Oferta dotyczy niekoniecznie tylko studentów AGH. Jesteśmy otwarci na współpracę ze studentami tworzącymi prace inżynierskie i magisterskie, którzy chcą kreatywnie wykorzystać naszą bibliotekę. Takim osobom  udostępnimy skomplikowaną wersję silnika RAYAV.